Testportfell sai alguse aasta tagasi 2. veebruaril 2022. Me ostame iga kuu alguses testportfelli tolle päeva seisuga Supervalemi aktsiatabeli top 3 ettevõtte aktsiaid võrdsetes osades. Kui mõni ettevõte langeb top 3-st välja, siis hoiame selle ettevõtte aktsiaid aasta aega veel portfellis ja seejärel müüme ning saadud raha eest ostame võrdsetes osades uued top 3 ettevõtete aktsiaid.
Sellise investeerimisstrateegia plussideks on see, et see on väga lihtne ja ei nõua investorilt oma aja panustamist. Täielikult on välistatud investeerimisprotsessist emotsioonide mõju ja selle strateegia tulemusel moodustub aktsiaportfell, mis koosneb ainult headest ja kasumlikult toimivatest ettevõtetest, mis on kõik ostetud odava aktsiahinnaga. Ainuke miinus sellel strateegial on see, et võib olla on veidi piinlik tuttavatele öelda, mis aktsiaid su portfellis on 🙂
Mul olid aasta tagasi testportfelliga alustades ootused testportfelli esimese aasta tootlusele üsna madalad, sest meie aktsiatabeli tipus on küll väga head ja kasumlikult toimivad ettevõtted, mis on ka kasumi kohta väga odava aktsiahinnaga, aga see tähendab, et need ettevõtted on investorite hulgas ebapopulaarsed. Enamasti kulub paar-kolm aastat kuni turg neid aktsiaid õiglaselt hinnastama hakkab. Lisaks veel see, et aktsiaid müüme alles siis, kui aktsia viimasest ostust on aasta möödas. See tähendab, et müükide kumulatiivne mõju hakkab samuti alles paari-kolme aasta pärast avalduma. Seda üllatavam oli minu jaoks, et testportfell pakkus esimesel aastal indeksitega samaväärset tootlust.
Testportfelli tootlus jaanuaris oli 3,14%, S&P 500 4,74% ja Balti indeksil 7,95%.
Kogutootlus alates testportfelli loomisest veebruaris 2022 oli 2023 jaanuari lõpu seisuga langenud 6,6%, sama ajaga S&P 500 indeks langes 8,0% ja Balti indeks langes 3,0%.
Ülaltoodud graafik arvutab indekseeritud võrdluse testportfelli ja aktsiaindeksite vahel. See kasutab algväärtust 1,00 ja seejärel kasvab või kahaneb iga joon iga kuu vastava tootluse % võrra.